DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA


wydatki na kulturę w 2021 r.

11 713 568

+79,11%

do roku 2020


dotacja podmiotowa dla domów i Ośrodków Kultury, Świetlic i klubów w 2021 r.:

2 830 000

+5,04%

do roku 2020



najważniejsze wydarzenia kulturalne w 2021 r.

Działo się...



Zdjęcie przedstawia wstęp osoby grające na trąbkach.

Lato z Muzyką

czerwiec - sierpień 2021 r.

Zdjęcie przedstawia spotkanie z Agatą Romaniuk

Spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk

15.06.2021 r.

Zdjęcie przedstawia kino plenerowe.

23 Przegląd filmowy kino na granicy

30.07-04.2021 r.

Zdjęcie przedstawi osoby przed budynkiem.

Spacery z Zamkiem

lipiec - sierpień 2021 r.

Zdjęcie przedstawia koncert.

Yass Festival

10-11.09.2021 r.

zdjęcie kobiet w czarno niebieskich strojach przy obrazie ks. J. Twarzowskiego.

Cithara Sanctorum

12-25.09.2021 r.

XX Skarby z Cieszyńskiej Trówły.

XX Skarby z Cieszyńskiej Trówły

17-19.09.2021 r.

Zdjęcie przedstawia Wręczenie Nagrody w Kulturze prof. Kadłubcowi.

Wręczenie Nagrody w Kulturze prof. Kadłubcowi

22.10.2021 r.

Zdjęcie przedstawia śpiewający chór.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Prof. Józefa Świdra

10.12 -12.12.2021 r.



Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”



Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” w 2021 r. prowadził wszechstronną działalność kulturalno-oświatową. Pomimo warunków pandemicznych zrealizowano szereg imprez z zakresu rożnych dziedzin kultury: muzyki, tańca, plastyki, teatru i folkloru. COK był także organizatorem koncertów, wykładów, konferencji, spotkań autorskich, warsztatów, przeglądów i wystaw. Część z nich miała charakter on-line, większość jednak zorganizowano przy udziale publiczności. W trakcie całego roku COK wpierał aktywność kulturalną mieszkańców miasta, udostępniając pomieszczenia, sprzęt, wspierając merytorycznie i technicznie liczne inicjatywy organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, placówek oświatowych i osób fizycznych.

Początek 2021 r. był niezwykle trudny, gdyż ze względu na panujące obostrzenia sanitarne, praktycznie wszystkie działania prowadzone były w sieci. W styczniu i lutym zorganizowano wiele wydarzeń on-line: Cieszyn Świątecznie - koncert kolęd i pastorałek (6 stycznia), Kulturalne zakamarki świata: 1.000 dni dookoła świata - Hanna Zieleźnik (21 stycznia), Koncert Walentynkowy (14 lutego), Pogrzeb Basów (16 lutego) oraz Kulturalne zakamarki świata: Wirtualna Odessa- Borys Tynka (26 lutego). Jedynymi przedsięwzięciami, które zrealizowano w formie tradycyjnej były warsztaty artystyczne pt. „Na tropie sztuki znanej i mniej znanej” oraz „Ferie z tradycją” w ramach Ferii Zimowych z COK w dniach 4-8 oraz 11-15 stycznia w cieszyńskich szkołach podstawowych.


Zdjęcie dzieci w strojach góralskich grających na skrzypcach.
Zdjęcie mężczyzny w maseczce.
Zdjęcie kobiety grającej na skrzypcach.


Kolejne duże wydarzenie miało miejsce wiosną - Cieszyński Wielkanocny Kiermasz Handlowy (15 marca-3 kwietnia). W czasie jego trwania, na cieszyńskim Rynku, była możliwość zakupu ozdób, kulinariów, rzemiosła - związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Szalejąca pandemia nie pozwoliła na przygotowanie tradycyjnego programu artystycznego. Zastąpił go (w dniach 19-28 marca) prowadzony w sieci Cieszyński Jarmark Wielkanocny Online. Instruktorzy COK i zaprzyjaźnieni artyści przeprowadzili szereg tematycznych warsztatów (Wiosenny stojak na jajka, Baranek i kurczak na kamieniu, Cieszyńskie jajko, Murzin cieszyński).


Cieszyński Wielkanocny Kiermasz Handlowy.
Zdjęcie przedstawia wyrobi z siana.
Cieszyński Wielkanocny Kiermasz Handlowy - zdjęcie stoisk.


Ponadto w marcu odbyły się dwa wydarzenia on-line: „Powróćmy jak za dawnych lat” - piosenki na dzień Kobiet Teatru Cieszyńskiego z Czeskiego Cieszyna (8 marca) oraz Kulturalne zakamarki świata: Morawy - Leszek Lipsa (30 marca).

Kwiecień również był miesiącem obostrzeń, w którym działalność kulturalna była mocno ograniczona. Głośna wystawa Diany Lelonek „O węglu i lodzie” w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12, która odbiła się szerokim echem w ogólnopolskiej prasie branżowej, przez większość czasu nie była dostępna dla zwiedzających, więc była eksponowana on-line. Towarzyszyło jej spotkanie z artystką, również on-line. Podobnie rzecz miała się z wystawą „Ogrody jaźni” Agaty Deszyńskiej-Susik w Galerii Ceglanej, której wernisaż również miał formę zdalną. Oprócz wystaw koncert on-line zagrała Amatorska Grupa Gitarowa – AGG pod kierunkiem Michała Kasztury, który transmitowany był w internecie 16 kwietnia.

„Majówkę” w Cieszynie rozpoczęto od Targów Staroci (2 maja), jednak pogoda i pandemia mocno pokrzyżowały plany ich organizatorom, ograniczając liczbę odwiedzających. Przedłużany przez władze centralne lockdown spowodował także brak możliwości zorganizowania w tradycyjnej formie obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja. Podobnie jak w 2020 r. miał on miejsce w sieci. 3 maja wysłuchano koncertu pieśni patriotycznych oraz obejrzano warsztaty „Biało-czerwony kotylion”. COK „Dom Narodowy” brał również udział w akcji Wirtualna Noc Cieszyńskich Muzeów (18 maja), przygotowując on-line prezentację działalności ośrodka oraz pokazując „od kuchni” przestrzenie instytucji. Miesiąc zakończono lokalizacją Wesołego Miasteczka na Rynku z okazji Dnia Dziecka (28-30 maja).

W czerwcu odbyły się kolejne, duże wydarzenia na cieszyńskim Rynku, którym bez wątpienia były Dzień Dziecka z COK (1 czerwca) i Targi Staroci (6 czerwca). W święto wszystkich dzieci na Rynku odbywała się impreza, której celem było zaoferowanie dzieciom wyjście z murów przedszkoli i szkół, by aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Pogoda i frekwencja dopisały, a milusińscy mogli skorzystać z wielu atrakcji, m.in.: poczęstunku watą cukrową, pokazu szczudlarzy czy występu iluzjonisty. W przypadku Targów Staroci również dopisała aura, więc po długiej przerwie spotkanie kolekcjonerów i wystawców starych przedmiotów cieszyło się niezwykle dużym zainteresowaniem.


zdjęcie Burmistrz Miasta Cieszyna i mężczyzny mówiącego przez mikrofon.
Zdjęcie klownów na szczudłach.
Zdjęcie dzieci.
Zdjęcie przedstawia stoisk targowe na rynku miasta.
Zdjęcie przedstawia obrazy w ramach.
Zdjęcie przedstawia antyki.


Poluzowanie obostrzeń sprawiło, że do Domu Narodowego wróciły spotkania: Dyskusyjny Klub Propozycji (16 czerwca) i Podróże za 5 złotych: Utknąć w Wenezueli na pandemię - Adrianna Jarczyk (22 czerwca). W tym miesiącu odbyły się również po przerwie warsztaty w Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego (Papierowe trówły, Brokatowe hoczki, Utopce czy gra CieszyńskieGO).


Zdjęcie grupowe młodzieży.
Zdjęcie dzieci wykonujące papierowe pudełka.
Zdjęcie dzieci z pracami plastycznymi.


Zorganizowano również wyjazdowe warsztaty - Beskidzka zakładka do książki (Amos w Czeskim Cieszynie) i Brokatowe hoczki, Tańcząca góralka (Muzeum Jana Wałacha w Istebnej).

Odbyły się również wydarzenia w sieci, m.in.: Tańcząca Cieszynianka - warsztaty on-line (1 czerwca), Spotkanie z Janem Błachowiczem (11 czerwca) czy Tradycje i zwyczaje regionu GO! - podsumowanie projektu (30 czerwca).

Pod koniec miesiąca ruszył cykl niedzielnych koncertów w Parku Pokoju -0 Lato z Muzyką (27 czerwca). Od 9 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki 12 prezentowana była wystawa Łukasza Dziedzica „Mad Masters”.

Zdjęcie osób na leżakach podczas oglądania seansu w kinie plenerowym.


Miesiące wakacyjne umożliwiły już normalną działalność plenerową. Największym przedsięwzięciem kulturalnym tych dni było zorganizowanie kolejnej edycji Festiwalu „Wakacyjne Kadry”. W każdy piątek lipca i sierpnia na Rynku prezentowane były filmy, cieszące się dużym zainteresowaniem, a w każdą sobotę kameralne koncerty w urokliwych zakątkach centrum miasta. Nowością były czwartkowe pokazy filmowe na dzielnicach - w Krasnej, na os. Podgórzu, w Marklowicach i na Wzgórzu Zamkowym.

W Parku Pokoju odbyły się koncerty w ramach Lata z Muzyką (we wszystkie wakacyjne niedziele). W pierwszą niedzielę lipca i sierpnia na Rynku zorganizowano Targi Staroci, a 15 sierpnia IX Jarmark Piastowski. W tym czasie COK proponował półkolonie wakacyjne, które odbywały się w murach zaprzyjaźnionych szkół: ZDZ i SP nr 5. Wakacyjnej przerwy nie miał Dyskusyjny Klub Propozycji, który spotkał się 21 lipca i 18 sierpnia, a 10 sierpnia udał się na wycieczkę do Wisły, by w towarzystwie dr Renaty Czyż przemierzyć trasę „Śladami Jerzego Pilcha”. Grupa teatralna działająca w COK - Scena Otwarta wystawiła premierę spektakli „Gwarancje dla Polski” oraz „Sir Jerzy i demon”.


Zdjęcie osób siedzących na murku.
Zdjęcie przedstawia mężczyznę grającego na tubie.
Zdjęcie osób na leżakach.


Koniec wakacji to wielka impreza „Cieszyński Przekładaniec”, pełna koncertów, warsztatów i innych atrakcji. W tym roku trwała trzy dni (27-29 sierpnia) i promowała grupy oraz zespoły działające w Domu Narodowym i na terenie Cieszyna. W czasie lata COK współpracował z innymi organizatorami imprez, m.in. przy Festiwalu „Kino na Granicy” czy Dniach Noszaka.


Zdjęcie kobiet w strojach ludowych.
Zdjęcie artysty z mikrofonem.
Zdjęcie przedstawia zespół młodzieżowy na scenie.


Od września w przestrzeń Domu Narodowego powróciły zajęcia popołudniowe. Szeroka oferta zajęć obejmowała: malarstwo, rysunek, ceramikę, rękodzieło, komiks, taniec nowoczesny, taniec żydowski, teatr, muzykę, języki czeski i hebrajski oraz wiele innych. Wrzesień był też miesiącem wielu wydarzeń. Obchody wybuchu II wojny światowej (1 września), Targi Staroci (5 września), druga edycja Yass!Festiwal (9-10 września) - to tylko niektóre z nich. Ponadto jesienią odbywały się spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Propozycji i cyklu „Podróże za 5 złotych”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się działania Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, w którym przygotowano wystawę „Filigranowe Piękno” oraz zorganizowano spotkania z prof. Danielem Kadłubcem i Karolem Suszką (17 września).


Zdjęcie przedstawi osoby zebrane na wystawie.
Zdjęcie osób w sali z gablotami.
Zdjęcie kobiet strojach ludowych i mężczyzny.


Październik z kolei upłynął pod znakiem teatru. Największe wydarzenie w tym czasie to Festiwal Teatralny „Bez Granic”, który po latach przerwy powrócił w gościnne progi Domu Narodowego. W ramach imprezy w COK-u wystawiono spektakl „Aleja Narodowa”, zaprezentowano poezję Jerzego Kronholda, a także odbył się koncert Wojciecha Myrczka, w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12 zaprezentowano wystawę „Korek do nieba” słowackiego ekspresjonisty Marka Ormandika, a w Galerii Ceglanej - „Antykody” Vaclava Havla. Z kolei na Rynku wystawiono plenerowy spektakl „Arka” Teatru 8 Dnia.


Zdjęcie mężczyzny z rozpiętą koszulą i tatuażem.
Zajęcie mężczyzn.
Zdjęcie Burmistrz Miasta Cieszyna z bukietem kwiatów.


Nawiązano współpracę z Samorządem Studenckim UŚ, dzięki czemu Gala „OskarUŚ” odbyła się w Domu Narodowym. Współpracę prowadzono także z Centrum Kultury w Żyrardowie (to pokłosie wspólnego udziału w Programie NCK „Zaproś nas do siebie”), w ramach której uczczono pamięć Pawła Hulki-Laskowskiego, wystawiając spektakl „Melduję posłusznie...” (29 października) i odwiedzając grób zasłużonego mieszkańca Żyrardowa, wybitnego tłumacza i pisarza, mieszkającego do śmierci w Cieszynie.

Koniec roku był bardzo intensywny i obfitował w mnóstwo wydarzeń. Do największych należały obchody Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada) oraz Jarmark Św. Mikołaja (3-23 grudnia). 13 grudnia przygotowano także okolicznościowy koncert „A mury runą…” z okazji 40 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego (wystąpili uczniowie z cieszyńskich szkół, złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową). Rok zakończył organizowany po wieloletniej przerwie Sylwester z COK i Radiem CCM na cieszyńskim Rynku.



Zdjęcie przedstawia śpiewającą kobietę.
Zdjęcie przedstawia osoby stojące na scenie.
Zdjęcie mężczyzny podającego mikrofon.


Ważną częścią Cieszyńskiego Ośrodka Kultury stało się Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, prężnie działające przez cały rok. W jego przestrzeniach odbywały się liczne warsztaty, koncerty, spotkania, prelekcje i wykłady, pomagające w zachowaniu tradycji, zwyczajów, strojów naszego regionu. Stałym elementem centrum jest wystawa eksponująca stroje ludowe regionu, a także warsztaty edukacyjne dla dzieci z przedszkoli i szkół, w których udział można wziąć przez cały rok. Zaproponowane tematy to:

• Papierowe trówły - warsztaty ozdabiania tradycyjnymi wzorami,

• Brokatowe hoczki - warsztaty papierowe,

• Utopiec - warsztaty tworzenia z masy solnej dla dzieci,

• Beskidzka zakładka do książki - warsztaty dla dzieci z wykorzystaniem haftu beskidzkiego,

• Góralka na patyku - warsztaty artystyczne,

• Tańcząca cieszynianka - tworzenie papierowych lalek,

• Kolorowy żywotek - warsztaty tworzenia gorsetów papierowych do stroju cieszyńskiego.

Zdjęcie grupowe dzieci.
Zdjęcie dzieci wykonujące prace plastyczne.


Wykaz wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez COK w 2021 r.



Frekwencja na imprezach


grupy zainteresowań, pracownie zespoły artystyczne

Swoją działalność (edukacyjno-artystyczną, ruchowo-rekreacyjną, zajęcia codziennie od poniedziałku do piątku) prowadziły w grupach dla dzieci, młodzieży i dorosłych grupy zainteresowań, pracownie i zespoły artystyczne COK.

Grupy zainteresowań, pracownie, zespoły artystyczne


Zespoły ćwiczące w Cieszyńskim Ośrodku Kultury systematycznie biorą udział w pokazach, reprezentują Cieszyn na imprezach, konkursach ogólnopolskich, festiwalach. Zespół taneczno-mażoretkowy „Cieszyńskie Gwiazdeczki” zdobył szereg nagród na konkursach międzynarodowych.

W ramach stałej popołudniowej działalności klubowej w kołach zainteresowań spotykali się:

  • Cieszyński Klub Hobbystów, organizując Targi Staroci (maj-październik 2021),

  • Sekcja Miłośników Gwary Cieszyńskiej - „Rzóndzymy, rozprawiomy, śpiewomy po naszymu i ni jyny” (wrzesień-grudzień 2021),

  • CTF - Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne,

  • Dyskusyjny Klub Propozycji - Koło nr 2 MZC (czerwiec-grudzień 2021).

Dyskusyjny Klub Propozycji zaproponował dla mieszkańców i członków koła następujące tematy:

    • Inżynier Władysław Sosna - społecznik, macierzowiec, turysta - Władysława Magiera,

    • Wisła Jerzego Pilcha - dr Renata Czyż,

    • Wiślańskimi śladami prozy Jerzego Pilcha - dr Renata Czyż (sesja wyjazdowa),

    • Organista z martwej wsi - Danuta Chlupova,

    • Redaktor Tadeusz Kopoczek - legenda Głosu Ziemi Cieszyńskiej - Krzysztof Marciniuk,

    • Idąc odciskam swe ślady - Leona Miękiny ścieżki znane i nieznane - dr Jadwiga Miękina-Pindur,

    • Mariusz Makowski - prezes MZC, historyk, muzealnik, kolega i przyjaciel - Stefan Król,

    • Cieszyńskie rękopisy „Roty” - Wojciech Święs.




Teatr im. A. Mickiewicza



W Teatrze im. A. Mickiewicza w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r. odbyło się 56 imprez, które w reżimie sanitarnym - możliwość udostępnia 50% widowni - obejrzało 21.510 widzów.

W związku z trwającymi obostrzeniami związanymi z ogłoszeniem stanu pandemii teatr nie był w stanie zrealizować wszystkich zadań zaplanowanych na pierwsze półrocze 2021 r. W związku z ograniczeniem ilości widzów do wysokości 50%, ze względów ekonomicznych, część organizatorów wycofała się z realizacji imprez lub przeniosła je na drugie półrocze, licząc na zmianę regulacji przepisów ograniczających ilość widzów. Imprezy zaplanowane na drugie półrocze 2021 r. odbyły się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Poniżej wykaz wybranych imprez zorganizowanych przez teatr:

  • w marcu Kabaret Młodych Panów - trzy spektakle,

  • w maju dwa koncerty „Lata dwudzieste lata trzydzieste - koncert Stowarzyszenia Muzycznego „ARITIS”,

  • w czerwcu dwa koncerty Piotra Cugowskiego, dwa koncerty Ani Wyszkoni, dwa koncerty Macieja Maleńczuka,

  • we wrześniu 3 koncerty Pawła Domagały, Kabaret Hrabi - dwa przedstawienia, koncert Michała Szpaka, dwa koncerty Wiedeńskie, rozdanie Laurów Cieszynianek za rok 2020, pięć przedstawień w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego,

  • w październiku - Teatralny Festiwal „Bez granic” oraz dwa spektakle teatralne „Wiem ,że wiem”, a także koncert Małgorzaty Ostrowskiej, koncert Andrzeja Piasecznego, wystąpił Królewski Balet Narodowy Gruzji, Koncert Stowarzyszenia Muzycznego - ARTIS „Piosenka jest dobra na wszystko”, spektakl komediowy - „Lotto”, cztery spektakle Kabaret Młodych Panów, inauguracja Wyższej Szkoły Biznesu, inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku, inauguracja i 50-lecie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie,

  • w listopadzie - sześć przedstawień „Gościa oczekiwanego” w wykonaniu Zespołu Teatralnego przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie, recital kabaretowy Artura Andrusa, koncert uczniów szkoły muzycznej w Cieszynie, koncert zespołu „Raz, dwa, trzy”, Koncert „10 Tenorów”, nagranie koncertu online jubileusz 20-lecia CME w Dzięgielowie,

  • w grudniu - dwa spektakle Kabaretu Moralnego Niepokoju, koncert Alicji Majewskiej, spektakl teatralny - „Akt równoległy”, gala jubileuszowa - 175 lat Browaru w Cieszynie oraz „Koncert Sylwestrowy”.



zamek Cieszyn




Grafika projektu Odkrywaj Cieszyn bez granic.

Grafika projektu Odkrywaj Cieszyn bez granic

Wystawy, warsztaty, spotkania

  • Początek 2021 r. był czasem prezentacji wystawy: Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła , dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Dzięki współpracy z ASP w Katowicach udało się przygotować wystawę dla dzieci: Domek na drzewie, której partnerem było poznańskie Wydawnictwo Zakamarki.

  • Zamek był też partnerem premiery tomu: Kocia szajka i ucho różowego jelenia z cyklu książek dla dzieci autorstwa Agaty Romaniuk inspirowanych Cieszynem.

  • W ramach „Weekendu czerwcowego” zorganizowane zostały warsztaty ceramiczne dla dzieci, zachęcające rodziny do kreatywnego spędzenia czasu. Aneta Zasucha, edukatorka sztuki, animatorka kultury, arteterapeutka, poprowadziła warsztaty Jak edukować przez sztukę współczesną.

  • We wrześniu, na zlecenie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zorganizowano szkolenie dla nauczycieli akademickich tej uczelni. W trakcie trwającego tydzień spotkania w Cieszynie 20 nauczycieli pogłębiało wiedzę z zakresu kompetencji projektowych. Zamek zorganizował dla nich warsztaty z zakresu najnowszych trendów społecznych i edukacyjnych, projektowania innowacji w oparciu o lokalne dziedzictwo, projektowania uniwersalnego, czy projektowania doświadczeń. Pracownicy Zamku przybliżyli z kolei temat związany z projektowaniem innowacji w oparciu o lokalne zasoby.

  • W ramach 20. edycji Skarbów z cieszyńskiej trówły zrealizowano warsztaty design thinking pt.: Jak zachowywać i kontynuować rzemiosło na Śląsku Cieszyńskim, skierowane do rzemieślników, instytucji zajmujących się opieką nad dziedzictwem kulturowym oraz twórców ludowych.

  • W listopadzie pracownicy Zamku przeprowadzili dwudniowe warsztaty koncepcyjne z partnerami - Stowarzyszeniem Kraina Św. Anny oraz Podhalańską Grupą Działania, dotyczące wspólnego projektu, mającego na celu podjęcie współpracy projektantów z twórcami i rzemieślnikami z terenu Opolszczyzny oraz Podhala.

  • Od grudnia można było oglądać wystawę Dizajn w przestrzeni publicznej. Nasza zima zła? Przedstawia ona projekty i dobre praktyki pokazujące w jaki sposób radzić sobie z niedogodnościami powodowanymi przez zimową aurę. Projekty, które pomagają dbać o bezpieczeństwo, zapewniają zdrowsze powietrze, ciepło, troszczą się o naszą aktywność, sprawiają, że zima przestaje być „zła”.


dział turystyki

W czasie pandemii najważniejsze zabytki Śląska Cieszyńskiego - Wieża Piastowska oraz Rotunda św. Mikołaja i św. Wacława zostały w styczniu i w kwietniu zamknięte dla odwiedzających. W pozostałych miesiącach możliwe było udostępnianie ich w reżimie sanitarnym, co oznaczało możliwość wejścia dla mniejszej liczby turystów. Pomimo tych ograniczeń w 2021 r. zostało sprzedanych łącznie 32.752 biletów wstępu (dwukrotnie więcej niż w 2020 r.).

Osoby odwiedzające Wzgórze Zamkowe i instytucję Zamek Cieszyn mogły skorzystać z usług Punktu Informacji Turystycznej czynnego 7 dni w tygodniu (w sezonie zimowym 6 dni w tygodniu). W 2021 r. Punkt odwiedziło 7.958 osób (w tym 342 z zagranicy; wzrost o 14% względem 2020 r.).

  • W maju odbyła się kolejna edycja Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Z uwagi na sytuację epidemiczną wydarzenie zostało przeniesione do Internetu. Dział Turystyki wspólnie z Działem Wzornictwa przygotował krótki film opowiadający o historii najważniejszych zabytków Wzgórza Zamkowego oraz współczesnym funkcjonowaniu instytucji.

  • Pod koniec maja rozpoczął się również cykl wakacyjnych spacerów tematycznych Odkrywaj Cieszyn Bez Granic. Działanie było współorganizowane przez Zamek wraz z Biblioteką Miejską w Czeskim Cieszynie. W maju i czerwcu polski partner przedsięwzięcia zaprosił na spotkania pod hasłem:

      • Miasto książek (prowadząca: Małgorzata Szelong),

      • Był sobie zamek... Machina śmierci (prowadzący Władysław M. Żagan),

      • Spacer szlakiem cieszyńskiego rzemiosła (prowadzący: Jerzy Wałga)

      • oraz Zioła Wzgórza Zamkowego (prowadząca Magdalena Mildner).

  • W dniach 3-6 czerwca pod hasłem Weekend czerwcowy z Zamkiem Cieszyn przygotowano szereg atrakcji dla odwiedzających Wzgórze Zamkowe.

  • W czerwcu, lipcu i sierpniu odbyły się Spotkania z historią wczesnego średniowiecza, realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”. Czerwcowe spotkanie skupiało się wokół historii wytopu żelaza na terenie obecnego Śląska Cieszyńskiego, w lipcu tematem przewodnim było garncarstwo, a sierpniowe spotkanie było poświęcone tematyce kulinarnej.

  • We wrześniu odbyła się kolejna - jubileuszowa - edycja Skarbów z Cieczyśkiej Trówły. Uczestnicy imprezy mieli okazję do spotkań z folklorem i tradycją Śląska Cieszyńskiego. Nie zabrakło m.in. Cieszyńskiego Jarmarku Rzemieślniczego; zaprezentowano wystawę pt. Cieszyńskie cechy rzemieślnicze, opowiadającą o historii organizacji cechowych na terenie Śląska Cieszyńskiego oraz wystawę plakatów poprzednich edycji; zorganizowano także spotkanie wykładowo-dyskusyjne na temat wielokulturowości Śląska Cieszyńskiego.

  • Jak co roku w grudniu Zamek zaprosił na wydarzenie z cyklu: Zaprojektuj Święta. W programie zalazły się: warsztaty dla dzieci - Bożonarodzeniowe życzenia i Świąteczna makrama; spacer: Bożonarodzeniowe historie Cieszyna, a także XV konkurs na cieszyńskie ciasteczka. Wydarzenie było okazją do promocji nowego wydania publikacji „Cieszyńskie ciasteczka”, które ukazało się w wersji książkowej oraz stojącej -„przepiśnika” (sprzedało się ponad 600 egzemplarzy).


Był sobie zamek - spacer z W.Żaganem z cyklu: Odkrywaj Cieszyn bez granic.

Był sobie zamek – spacer z Władysławem Żaganem z cyklu: Odkrywaj Cieszyn bez granic

Lekcje na Wzgórzu Zamkowym towarzyszące półkoloniom „Kulturalne Lato z COK”.

Lekcje na Wzgórzu Zamkowym towarzyszące półkoloniom „Kulturalne Lato z COK”

Więcej informacji na temat działalności Zamku Cieszyn znajduje się na stronie Wsparcie innowacyjności i przedsiębiorczości.



Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej



Zdjęcie młodzieżowego zespołu ludowego.




najważniejsze osiągnięcie w 2021 r.


II miejsce podczas Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza


W 2021 r. ZPiTZC im. J. Marcinkowej koncertował 9 razy. Mała ilość koncertów spowodowana była obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19. Koncerty, które udało się zrealizować to:

    • oczepiny,

    • estrady podczas jubileuszu pożycia par małżeńskich,

    • koncerty w ramach projektu „Wesele po naszymu”,

    • koncert w ramach „Skarbów z Cieszyńskiej Trówły”,

    • estrada w Kończycach Wielkich,

    • koncert podczas „Śląskiego Śpiewania”,

    • estrada w Hażlachu.

W kwietniu 2021 r. Zespół nagrał patriotyczny repertuar wokalny jednej z grupy dziecięcej, celem przystąpienia do konkursów w formule on-line. Został zgłoszony do Przeglądu „Śląskie śpiewanie”, gdzie w swojej kategorii otrzymał najwyższą z przyznanych nagród (II miejsce).

W 2021 r. zespół zrealizował dwa projekty. Jeden z nich to projekt dofinansowany w ramach programu EtnoPolska, który obejmował doposażenie garderoby zespołu w stroje cieszyńskie. Drugi to projekt Unijny „Wesele po naszymu”, którego celem było doposażenie siedziby zespołu w sprzęt nagłaśniający oraz stworzenie widowiska „Wesele po naszymu”, które realizowane było przy współpracy Teatru z Czeskiego Cieszyna oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu. Efekt obu projektów został zaprezentowany podczas widowisk plenerowych, które miały miejsce 20 i 21 sierpnia oraz 17 września 2021 r.

Na przełomie czerwca i lipca, w okresie od 26.06 do 9.07, 40 osobowa grupa dzieci i młodzieży zespołu pojechała na obóz artystyczny do Kołobrzegu.

Dochody uzyskane w 2021 r. pochodziły od sponsorów, z wynajmu pomieszczeń, z wypożyczeń strojów, z opłat za zajęcia. Wydatki związane były z działalnością statutową (wynagrodzenia wynikające z umów o pracę czy z realizowanych umów zleceń, opłaty za wynajem, koszty związane z utrzymaniem siedziby). Ze środków pozyskanych w ramach projektów uszyto 10 kompletów męskich strojów cieszyńskich oraz 16 kompletów damskich strojów cieszyńskich. Zakupiono sprzęt nagłaśniający.